اینکه تو سفر کمک های اولیه داشته باشیم و چی بخوایم توش بذاریم بستگی زیادی به شخص و شرایطش داره. لیستی که پایین میبینید چیزایی هست که رفتم دونه ای از داروخونه گرفتم و توی یه کیسه جدا گذاشتم و بخشی از لوازم سفرمه. هر شخصی اگه بیماری یا ناراحتی خاصی داره باید دارو یا ملزوماتش رو به لیست اضافه کنه. این کیسه وزنی نداره و میشه هر گوشه کوله جاش داد اما خیلی خیلی مفید و به درد بخوره. برای من که اینطور بوده.

۱- پماد آنتی بیوتیک. تنها چیزی که تو سفر نیاز داری اینه که یه زخم معمولی تبدیل بشه به عفونت.

۲- قطره استریل چشم. خیلی راحت خاک و ذراتی که رفته تو چشم رو تمیز میکنه. فقط تو استفاده ازش زیاده روی نکن.

۳- چسب زخم که کارش معلومه

۴- گاز استریل

۵- باند

۶- نوار چسب کوچیک پارچه ای/کاغذی باهاش می تونی باند و گاز رو راحت و خوب فیکس کنی. در صورت لزوم میشه چیزهای دیگه رو هم باهاش چسبوند.

۷- بتادین کوچیک. مخصوصا برای سفرهای کمپینگ و خارج از آبادی.

۸- قرص تصفیه آب، اگه جایی میری که به آب سالم دسترسی نداری.

۹- رانیتیدین. برای کسایی مثل من که هر از گاهی معده‌شون کمی ناخوش میشه. رانیتیدین معده رو آروم میکنه. تو مصرفش زیاده روی نکن و در ضمن این راه علاج بیماری‌های معده نیست، یه فکر اساسی برای درمانت بکن.

۱۰- قرص مسکن. نوعش بسته به هر شخص متفاوته. اگه سفر خارج از کشور میری یادت باشه داروهای کدئین دار تو اکثر کشورها مخدر محسوب میشه و ممنوعه.

۱۱- قرص مولتی ویتامین. موقع سفر برای من که همیشه پیش میاد برای چند روز تغذیه مناسب ندارم. ویتامین ها مواد لازم برای کارکرد خوب و بالا بردن مقاومت بدن هستن که منبع اصلیشون میوه و سبزیه، زیاد پیش می آد تو سفر به میوه و سبزی دسترسی نداشته باشیم.

۱۲- قیچی کوچیک. احتمال داره نذارن اینو ببری داخل کابین هواپیما، هر فرودگاهی قصه خودشو داره. اندازه، حال و هوا، آدما، غذا و همینطور استانداردهای امنیتی هر فرودگاهی منحصر به خودشه. اگه بار تحویل دادنی داری قیچی کوچیکو بذار تو اون. اگه بارت به اندازه کافی جمع و جوره که میشه بردش توی کابین، و نمی خوای به خاطر یه قیچی بارت رو رو تحویل بدی، می تونی تو مقصد با قیمت خیلی کم بخری. چیز بدرد بخوریه به درد کارهای غیر از کمک های اولیه هم میخوره.

۱۳- قرص یودوکینول (روم به دیوار برای اسهال) برای استفاده در زمانهای اضطراری. بهتره برای موردهای معمولی استفاده نشه و اجازه بدی بدن خودش سم رو دفع کنه. اما اگه شرایط دست به آب رفتنِ مداوم، زیاد خوب و راحت نیست، مثل وقتی باید چند ساعت تو اتوبوس باشی، ازش استفاده کن تا بعدا که شرایط خوب شد بهش رسیدگی کنی.

 

یه سری وسایل دیگه هم هست که تو این کیسه کمک های اولیه نیستن ولی جزو وسایل کوچیک و مفید سفر حساب میشن و چند تا کاربرد دارن از جمله واسه کمک‌های اولیه:

  • سوزن خیاطی برای در آوردن خار یا نیش از پوست.
  • دستمال های مرطوب ضد عفونی کننده برای تمیز کردن اطراف زخم وقتی به آب تمیز دسترسی نداری.
  • چسب آبکی برای بستن زخم اگه تو شرایطی هستی که نمی تونی زخم رو تمیز نگه داری.

 

این لیستیه که خودم طبق نیازها، تجربه و شرایط خودم جمع کردم و به هیچ وجه کامل یا استاندارد نیست. هلال احمر برای عموم دوره کمک های اولیه می‌ذاره که پک استاندارد رو هم آموزش می دن.