نترس و تنهایی سفر کن!

خونواده، جامعه، تنهایی، ترس از ناامنی…

چند بار تا حالا پیش اومده که خواستید سفر کنید اما ترسیدید؟

اگه خیلی عمیق به این مسئله نگاه کنید، متوجه می‌شید که کجای کار می‌لنگه. ما زنیم و همیشه ته ذهنمون این رو برای خودمون تکرار کردیم، یا برامون تکرار کردند، که ما ضعیفیم.که دنیا خطرناکه و ما همیشه در معرض خطر.

اما واقعیت اینه که ما هم می‌تونیم به اندازه تمام مردها و حتی بیشتر، جسور و قوی و ماجراجو باشیم.

سفر کردن همیشه بهترین راهیه که می‌تونیم بیشتر و بیشتر یاد بگیریم. چه تنهایی، چه با خانواده، و چه با دوستان. هیچ چیز نمی‌تونه مانع سفر کردن ما بشه و از همه مهم‌تر، هر نوع سفر جذابیت‌های خاص خودش رو داره.

اگه دلتون سفر میخواد و تنهایید، بهتره بدونید که بیشتر کسانی که تنهایی سفر می‌کنن، خانوما هستن! همیشه اولین قدم، سخت ترین قدمه، اما اگه اطلاعات خوبی داشته باشید، تبدیل به بهترین قدم میشه.

اما چطور سفرهای تنهایی رو شروع کنیم؟

‌‌

مقصد رو با آگاهی تمام انتخاب کنید.

چه در سفر داخلی و چه در سفر خارجی، بهتره با کلی تحقیق پی بهترین مقصد بگردید. بخصوص برای اولین تجربه تون بهتره جایی رو انتخاب کنید که امنیت بالایی برای خانومها داره. معمولا زنها در کشورهای پیشرفته تر، جایگاه اجتماعی بالاتری دارند و همین باعث میشه جامعه ارزش بیشتری براشون قائل بشه و نهایتاً امنیت بیشتری در اونجا برقراره. اینطوری هم ترس از سفر تنهاییتون میریزه، و هم اعتماد به نفستون بالا میره. علاوه بر این، بهتره بدونید چه برنامه های دیجیتالی برای سفرتون واجبن. مثلا نقشه آفلاین شهرها رو دانلود کنید و راه های حمل و نقل درون و برون شهری رو بدونید.

سبک سفر کنید.

حین سفر کردن همه چیز چند برابر حس میشه؛ چه خوشی باشه و چه ناراحتی. اگه بارتون سبک باشه و فقط وسایل ضروری رو همراهتون داشته باشید، در موقعیت های سخت تر آروم تر خواهید بود و بهتر میتونید شرایط رو کنترل کنید و تصمیم گیری کنید. با کمی تمرین میتونید حرفه ای تر بار سفر رو ببندید. مثلا به جای چند مدل کفش مهمونی، یک کفش مهمونی و یک کفش راحتی همراهتون باشه. این قانون رو برای لباسهای راحتی و مهمونی، لباسهای زیر، لوازم آرایشی و بهداشتی و زیورآلاتتون هم اجرا کنید.

‌مدارک، پول و پاسپورتتون رو در جایی امن قرار بدید.

با یک تکه پارچه کشی و سبک میتونید یک کمربند برای خودتون بدوزید و مدارکتون رو در اون بذارید و زیر لباستون بپوشید. علاوه بر این، میتونید یک کیف کوچک که قابل وصل شدن به کمربندتون هست رو بخرید و با قرار دادن مدارکتون، اون رو در زیر لباستون بپوشید که همیشه خیالتون راحت باشه. همیشه اسکن صفحات مهم مدارکتون رو در ایمیلتون داشته باشید.

جایی اقامت کنید که در اون احساس امنیت کامل دارید.

بسته به بودجه سفرتون و یا نوع اقامتی که میپسندید، گزینه های مختلفی مثل هتل، هاستل، آپارتمان، اقامت با مردم محلی و یا کمپینگ پیش روتونه. بهتره حداقل برای یک یا دو شب اول که هنوز با محیط انس نگرفتید، جایی اقامت کنید که خیالتون بابتش راحت باشه. علاوه بر این، سعی کنید آدرس محل اقامتتون رو به کسانی که بهشون اعتماد ندارید، ندید. این موضوع وقتی به تنهایی سفر میکنید خیلی براتون پیش خواهد اومد. عموما مردم مایلند به خانم های تنها کمک کنند و باهاشون وقت بگذرونند. با همه کسایی که شبیهتون هستن و باهاشون حس راحتی و امنیت دارید، میشه وقت گذروند، اما در این مدت کوتاه، نمیشه قابل اعتماد بودنشون رو محک زد. و این کاملاً با بدبین بودن در تضاده، و صرفاً رعایت جوانب احتیاط محسوب میشه.

برنامه سفرتون رو با یکی از دوستان یا اعضای خانواده در میون بذارید.

برای اینکه خیالتون راحت تر باشه، میتونید برنامه حدودی سفرتون، مثل محل اقامت، شهرهایی که قراره به اونها سفر کنید، و مکانهایی که قراره ببینید رو با یکی از افراد مورد اعتمادتون در میون بذارید. کار که از محکم کاری عیب نمیکنه!

مثل مردم محلی لباس بپوشید.

همه مون به عنوان یک خانم، سبک خاصی از پوشش رو میپسندیم. ممکنه دوست نداشته باشید خیلی ظاهرتون رو تغییر بدید اما بخصوص برای اولین سفرهاتون، وقتی شبیه مردم محلی باشید توجه کمتری بهتون جلب میشه و در این مدت فرصت این رو دارید که بیشتر ببینید و سبک سفر خودتون رو بیشتر بشناسید، علاوه بر این احساس نزدیکی بیشتری با مردم میکنید و حس غریبه بودن و ترس کم کم محو میشه. مثلاً در شهرهایی از هند که همه ساری میپوشند، اگه شما لباس کوتاه بپوشید، مشخص میشه که خارجی هستید و توجه بیشتری بهتون جلب میشه!

‌‌

دوستان جدید پیدا کنید.

از هم صحبتی با مسافرای دیگه در محل اقامتتون، تا پیدا کردن دوستای محلی به هر روش، میتونید لحظاتی از سفرتون رو با بقیه همراه بشید و تجربیاتتون رو با اونها قسمت کنید. همه جای دنیا آدمای جالبی که روحیاتشون با ما همخونی داره پیدا میشن و شناختن اونها میتونه کیفیت سفرتون رو چندبرابر بیشتر کنه! علاوه بر این، بهترین اطلاعات از هر شهر و کشور رو میشه از اهالی اونجا کسب کرد؛ اطلاعاتی که ممکنه در وبسایتها قابل دسترسی نباشند.

یادتون نره؛ شما بهترین دوست خودتونید!

حتی اگه اشتباهی ازتون سر زد، یا جایی احساس شرمندگی کردید، به خودتون سخت نگیرید. شما سفر میکنید که به آرامش برسید، و با آروم بودن بیشتر بهتون خوش میگذره. بهترین راه برای اینکه از خودتون مراقبت کنید اینه که برای یاد گرفتن چیزای جدید صبور باشید. مطمئن باشید کم کم تبدیل به یک مسافر حرفه ای میشید و همیشه قدر تجربه های خوب و بد اولتون رو بیشتر میدونید!

مخلص کلام اینکه تا میتونید سعی کنید با احترام گذاشتن به فرهنگ هر منطقه، خودتون رو با شرایط جدید سفرتون وفق بدید. از مردم جدا نشید، با اونها هم صحبت بشید، حرفها و دغدغه هاشون رو بشنوید و غذاهای خوشمزه شون رو امتحان کنید! از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید و یادتون نره که شما اون مقصد رو انتخاب کردید که دنیاتون رو بزرگتر کنید، پس به نحو احسن ازش استفاده کنید و با تجربه های بیشتر برگردید که سفرهای جدیدتون رو با انرژی و دانش بیشتری برنامه ریزی کنید.