یکی از شاخصه‌های تایلند هزینه پایین سفره. البته اگه براش آماده باشی و تو تله‌های توریستی نیوفتی. با پایین اومدن ارزش ریال ایرانی ضرورت صرفه جویی برای ما مسافرهای ایرانی بیشتر از قبل شده مخصوصا برای بکپکرها. یاد دوران نرخ‌های ۲۰ تومن حتی تا ۱۰۰ تومن به ازای هر بات تایلند به خیر. با رعایت توصیه‌های زیر می‌تونی هزینه‌هات رو تو بانکوک به شکل قابل توجهی بیاری پایین. درسته که این لیست مواردی رو داره که مخصوص بانکوکه (مثل شماره ۱) ولی خیلی از این نکته‌ها تو بقیه شهرهای تایلند هم کاربرد داره.

۱- صرف (تبدیل) پول

صرافی فرودگاه

صرافی فرودگاه

 

دلار و یورو به صرقه‌ترین ارز برای تبدیل به بات تایلنده. هر چی اسکناس‌هات درشت‌تر باشه نرخ تبدیل بهتری می‌گیری. یعنی برای دلار، ۱۰۰ دلاری و برای یورو ۵۰۰ یا ۱۰۰ یورویی داشته باشی به نفعته. فقط یه نکته رو باید در نظر داشته باشی که نرخ تبدیل تو فرودگاه نسبت به شهر خیلی پایینه و حتی الامکان نباید تو فرودگاه پولت رو تبدیل کنی. یعنی توی فرودگاه فقط به اندازه کرایه و حمل و نقل تا محل اقامتت پول تبدیل کن. برای همین باید موقع خرید ارز تو ایران یادت باشه یه اسکناس کوچیک‌ هم با خودت داشته باشی. یه ۱۰ دلاری یا ۱۰ یورویی کفایت می‌کنه. چون صرافی توی فرودگاه قبول نمی‌کنه که مثلا ۱۰۰ دلاری بهش بدی و فقط ۱۰ دلارش رو برات تبدیل کنه و بقیه پول رو به دلار بهت برگردونه.

 

۲- فرودگاه تا محل اقامت رو تاکسی نگیر

کرایه تاکسی از هر کدوم از فرودگاه‌ها تا به عنوان مثال محدوده کائو سان رود حداقل و تو خلوت‌ترین موقع روز ۲۵۰ باته که عوارض اتوبان هم بهش اضافه می‌شه. البته کرایه تاکسی بسته به اینکه چه موقع روز باشه ممکنه تا ۷۰۰ بات هم برسه.

در صورتی که از فردوگاه سوورانابومی (BKK ) اتوبوس کولردار شماره S1 که ایستگاهش روبروی خروجی ۷ هست تا محدوده کائوسان رود می‌ره و کرایه‌اش فقط ۶۰ باته.

از خروچی 7 فرودگاه سوورانابومی که بیای بیرون اتوبوس S1 رو از دور می‌بینی

از خروچی ۷ فرودگاه سوورانابومی که بیای بیرون اتوبوس S1 رو از دور می‌بینی

 

از فرودگاه دون مونگ (MBK ) هم اتوبوس کولردار شماره A4 که ایستگاهش روبروی خروجی ۱۲ هست با کرایه فقط ۵۰ بات می‌ره محدوده کائوسان رود. برای مسیر مخالف هم می‌تونی از همین اتوبوس‌ها استفاده کنی. این اتوبوس عمومیه و با اون اتوبوس شاتل شرکت خصوصی که داخل ترمینال فرودگاه که کرایه‌شون ۱۵۰ باته فرق داره.

اتوبوس A4 در خروجی 12 سوار می‌کنه

اتوبوس A4 دم خروجی ۱۲ فرودگاه MBK سوار می‌کنه

به مقصد سوخوم ویت از طبقه پایین فرودگاه BKK مترو هست که تا پایاتای می‌ره با کرایه ۴۵ بات و از اونجا به شبکه گسترده قطار شهری بانکوک دسترسی پیدا می‌کنی.

 

۳- تو فصل کم سفر برو

فصل کم سفر یا لو سیزن (Low Season ) تایلند حدودا از تیر تا آبان ادامه داره. غیر از اینکه خلوت‌تر و راحت‌تره قیمت همه چی تو این فصل پایین میاد. از بلیط هواپیما تا محل اقامت و حمل و نقل به شهرهای دیگه و نرخ تورها و  تخفیف‌هایی فوق العاده‌ فروشگاه‌ها برای کسایی که خرید دوست دارن. در مورد کی رفتن به بانکوک، فصل‌هاش و شرایط هر کدوم تو پست بانکوک فرشته‌ای در جلد هیولا، می‌تونی اطلاعات بیشتری بخونی.

بارون‌های موسمی تو بازه‌های کوتاه و بیشتر بعد از ظهرها می‌باره

بارون‌های موسمی تو بازه‌های کوتاه و بیشتر بعد از ظهرها می‌باره

 

۴- تو هاستل اقامت کن

تو بانکوک می‌تونی هاستل‌های خیلی خوب و تمیز رو با قیمت‌ مناسب و از حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ بات برای هر شب پیدا کنی. حتی اگه معمولا هاستل نمی‌ری بانکوک جاییه که می‌تونی شروع کنی. برای اطلاعات بیشتر در مورد صرفه‌جویی تو هزینه‌های اقامت می‌تونی مطلب ۱۱ نوع اقامت ارزون تو سفر رو بخونی.

هاستل، تخت اختصاصی تو اتاق اشتراکی

هاستل، تخت اختصاصی تو اتاق اشتراکی

۵- غذای محلی بخور

غذاهای محلی تو بانکوک خیلی متنوعه و قیمت‌های خیلی خوبی هم داره. مثلا یه وعده فست فود حداقل چیزی حدود ۲۰۰ بات در میاد ولی یه غذای خوب تایلندی رو می‌شه از گاری‌ها ۴۰ تا ۶۰ بات و از رستوران حدود ۱۰۰ بات گرفت.

این ماسامان کاری از بهترین غذاهایی بود که خوردم

این ماسامان کاری از بهترین غذاهایی بود که خوردم

از نظر بهداشتی غذاهای خیابونی می‌تونه خیلی بهتر باشه چون داری می‌بینی چی رو چجوری داره می‌پزه و بهت می‌ده ولی تو آشپزخونه اون رستوران مثلا با کلاس معلوم نیست چه خبره. تو خوردن غذای خیابونی باید به این توجه کرد جایی بری که مشتری‌های تایلندی‌ داره و فقط توریست‌ها نیستن که دارن ازش غذا می‌گیرن. این یکی از نشونه‌های اینه که کیفیت غذا باید خوب باشه. ولی باز هم اگه برای خوردن غذای خیابونی قانع نشدی رستوران‌های زیادی هستن که غذای خوب محلی تایلندی رو به قیمت مناسب سرو می‌کنن. خودت رو محروم نکن.

 

۶- سعی کن از کائوسان رود چیزی نخری.

تو کائوسان رود قیمت‌ و کیفیت تورسیتیه یعنی می‌تونی همون جیز رو با کیفیت بالاتر و قیمت کمتر چندتا خیابون بالاتر یا پایین‌تر پیدا کنی. چه غدا باشه، چه نوشیدنی چه تور یا بلیط.

خیابون کائوسان

خیابون کائوسان

۷- از وسایل نقلیه عمومی استفاده کن.

با اینکار هزینه‌ حمل و نقلت رو حتی بیشتر از نود درصد می‌آری پایین. برای مسیری که با تاکسی حداقل ۱۵۰ بات و با توک توک ۲۰۰ تا ۲۵۰ بات کرایه باید بدی اگه از اتوبوس استفاده کنی فقط و فقط می‌شه ۶٫۵ بات. قایق‌هایی که از طریق کانال رفت و آمد می‌کنن هم گزینه خیلی خوبی هستن مخصوصا برای رفتن از محدوده کائوسان رود به سیام سنتر و سوخوم ویت. کرایه‌شون با توجه به فاصله ۱۰ تا ۲۰ باته و به خاطر نبودن ترافیک خیلی سریعتر از تاکسیه. ضمنا منظره‌های جالب و بکری از پشت صحنه بانکوک می‌بینی.

قطارهای شهری بانکوک یکی از راه‌های سریع جابجایی تو شهره

قطارهای شهری بانکوک یکی از راه‌های سریع جابجایی تو شهره

 

۸- تاکسیمتر

اگه مجبوری تاکسی بگیری مواظب باش حتما تاکسیمتر روشن باشه و اولش با راننده در مورد استفاده از تاکسیمتر اوکی کن. اگه تاکسیمتر نداره سعی کن سوار نشی ولی اگه مجبوری و فکر می‌کنی ماشین دیگه‌ای گیرت نمی‌اد قبل از حرکت کرایه رو باهاش طی کن.

حتما مطمئن شو تاکسیمتر کار می‌کنه

حتما مطمئن شو تاکسیمتر کار می‌کنه

۹- توک توک

اگه هوس توک توک سواری کردی قبل از سوار شدن در مورد کرایه باهاش توافق کن و ازش اوکی بگیر در غیر اینصورت احتمال اینکه بعد از رسیدن یه مبلغ خیلی پرتی بهت بگه واقعا زیاده و دیگه کاریش هم نمی‌تونی بکنی.

۱۰- تاکسی‌ها و توک توک‌های عبوری رو بگیر

هیچوقت و تحت هیچ شرایطی تاکسی‌ها و توک توک‌هایی که یه جا مخصوصا جلو هتل‌ها یا کنار جاذبه‌های توریستی پارک کردن سوار نشو. کرایه‌های خیلی پرتی می‌گیرن مثل کشور خودمون که دربستی‌هایی که در مرکز خریدها و جاهای پر رقت و آمد منتظر مسافرن دو لا پهنا حساب می‌کنن. از این راننده‌های حتی سوال و آدرس هم نپرس چون جوری مثلا راهنماییت می‌کنن که باید با وسیله خودشون بری و همون کرایه پرت رو می‌خوان تازه اگه جای دیگه نبرنت یا بین راه به معازه‌ای که بهشون بابت بردن مشتری پورسانت می‌ده سر نزنن.

درسته که همه‌شون نه ولی اکثر راننده‌های توک توک اگه بهشون فرصت سواستفاده بدی حتما سواستفاده می‌کنن

درسته همه‌شون نه ولی اکثر راننده‌های توک توک اگه بهشون فرصت سواستفاده بدی حتما سواستفاده می‌کنن

۱۱- اپلیکیشن گِرَب

بهترین انتخاب واسه استفاده از ماشین و تاکسی تو تایلند اپلیکیشن گرب‌ـهِ. که چیزی شبیه اسنپه و تو تمام کشورهای جنوب شرق آسیا فعاله. گزینه‌های زیادی از جمله موتور هم داره که نسبت به ماشین ۶۰-۷۰ درصد ارزونتره و سریعتر هم هست و اگه تنهایی و عجله داری بهترین انتخابه.

اپ رو روی گوشی نصب کن و از گزینه‌ها و قیمت خوبش استفاده کن

اپ رو روی گوشی نصب کن و از گزینه‌ها و قیمت خوبش استفاده کن

 

۱۲- چونه بزن

البته احتمالا ما ایرانی‌ها تو این یک مورد نیازی به توصیه نداریم. ولی به هر حال تایلند جای چونه زدنه.

آیا قبلا به تایلند و بانکوک سفر کردی؟ برای صرفه جویی تو هزینه سفر به بانکوک و تایلند چه توصیه‌هایی داری؟