این مطلب رو دارم وقتی منتشر می‌کنم که تو سفر جنوب شرق آسیا هستم و یکی از حافظه‌هام که عکس‌های هرمزگان و بندرعباس توش بود گم شده. واسه همین تا برگردم خونه این مطلب از نظر عکس خیلی تو مضیقه‌‌ست.

معرفی

بندرعباس مرکز استان هرمزگان، مهمترین و بزرگترین بندر تجاری، ماهیگیری و نظامی ایرانه. اسم این بندر بعد از پیروزی سپاه صفوی- انگلیسی به فرماندهی امام قلی خان اوندیلادزه بر نیروهای پرتغالی- هرمزی و از بین رفتن پادشاهی هرموز، از بندر گامبرون (یا گامرون یا به پرتغالی کامارائو) که در اون زمان دهکده ماهیگیری کوچیکی بوده به افتخار پادشاه لشکر فاتح، شاه عباس دوم به بندرعباس تغییر داده شد و به مرور با توجه به موقعیت جغرافیایی منحصر به فردش و تسلط به تنگه هرمز اهمیتش بالا رفت.

امروزه بیش از ۶۰ درصد تجارت کشور از بندرعباس و اسکله‌هاش عبور می‌کنه و تقریبا راه دسترسی به اکثر مایحتاج کشور ایرانه.

بندرعباس مثل هر بندر تجاری مهم دیگه از نوع خودش تو دنیا، شهر فرصت‌هاست و جدا از بومی‌های هرمزگان، میزبان مردمانی از مناطق مختلفه، از شمال و غرب و شرق و مرکز؛ که برای استفاده از فرصت‌های اقتصادی این شهر، ساکن بندرعباس شدن.

شهر بندرعباس بیشتر یه شهر تجاری و اقتصادیه و از لحاظ گردشگری شهر پر و پیمونی نیست. غیر از مردم خونگرم و همینطور غذا و خوراکی‌ که به خاطر مرکزیت بندرعباس از همه جاهای هرمزگان و همینطور بعضی کشورهای عربی توش خوراکی با طعم و کیفیت خوب پیدا می‌کنی. البته این نداشتن جذابیت گردشگری باعث نمی‌شه گردشگرها نیان بندرعباس چون برای رفتن به مناطق دیدنی هرمزگان مثل جزایر، تقریبا همه راه‌ها از بندرعباس می‌گذره.

اینجا تو نسخه اولیه‌ای که می‌ذارم، بندرعباس رو به عنوان یه محل عبور و بازانداز توضیح می‌دم و زیاد وارد جزئیات و همه جاهای بندرعباس و اطرافش نمی‌شیم.

 

کِی برم؟

به دلیل نوع آب و هوا، بندرعباس مثل بقیه جاهای هرمزگان دوتا فصل داره از لحاظ سفر. فصل بدون مسافر و فصل سفر. فصل سفر از اواخر مهر و اوایل آبان شروع می‌شه درحالی که هنوز هوا نسبتا گرمه و در طول روز حتما باید سایه پیدا کنی. با خنک‌تر شدن هوا تعداد مسافرها روز به روز و هفته به هفته بیشتر می‌شه تا به نوروز می‌رسیم که خیلی پر ازدحامه و تقریبا برای همه چیز باید تو صف بایستی. غیر از اون و قبل از نوروز هم اگر تعطیلات چند روزه‌ای باشه تعداد زیاد مسافر از استانهای همجوار مخصوصا استان کرمان که بیشتر برای خرید به بندرعباس و هرمزگان می‌آن شهر رو شلوغ، بی‌نظم و پر ازدحام می‌کنه. تا اواسط اردیبهشت تعداد مسافرا تو شیب نزولی قرار می‌گیره تا به فصل بدون مسافر و گرما برسیم.

بندرعباس قدیم

بندرعباس قدیم

چطوری برم؟

رفتن به بندرعباس به دلیل همون ویژگی بارانداز و مسیر دسترسی بودنش تقریبا کار راحتیه و جزو مسیرهای پر رفت و آمد محسوب می‌شه.

هوایی

فرودگاه بین المللی بندرعباس یکی از فرودگاه‌های پر رفت و آمد کشور با حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ پرواز در هفته‌‌ست. از شهرهای تهران، اصفهان، مشهد، شیراز، کرمان، کیش، ساری، رشت، کرمانشاه، یزد، تبریز، جزیره سیری، ابوموسی و چابهار تو ایران و دبی و دوحه خارج از ایران به بندرعباس و بالعکس پرواز وجود داره. تا قبل از آزادسازی قیمت بلیط هواپیما، بندرعباس به دلیل تقاضای سفر بالا یکی از مسیرهای گرون داخلی بود ولی در حال حاضر بسته به زمان می‌شه بلیط هواپیما با قیمت‌های خیلی مناسب و در حد قیمت بلیط قطار خرید.

 

قطار

از تهران روزانه ۲ تا ۳ قطار به مقصد بندرعباس وجود داره.

از مشهد هر روز یک قطار.

از اصفهان یک روز در میون.

ایستگاه قطار تقریبا جای پرتی از شهر قرار گرفته و برای رفتن به مرکز شهر و اسکله مسافری تنها راه استفاده از تاکسی‌ها و ماشین‌های شخصیه.

در ضمن اگه استقلال سفر با ماشین شخصی رو دوست داری ولی حال و حوصله رانندگی تو جاده و مسیرهای طولانی رو نداری؛ از هر سه شهر تهران، مشهد و اصفهان می‌شه ماشین رو سوار قطار کرد و تو بندرعباس تحویل گرفت. ماشین‌های شاسی بلند مثل لندرور، پاژن، پاترول، رونیز، پرادو و… امکان سفر با قطار رو ندارن.

 

اتوبوس

تقریبا از تمام شهرهای بزرگ و نیمه بزرگ به مقصد بندرعباس اتوبوس مستقیم با انواع درجه و کلاس‌بندی وجود داره.

تهران، اصفهان، شیراز، یزد، بوشهر، شاهین‌شهر، لاهیجان و… شهرهای دیگه

 

ماشین شخصی

همونطور تو نقشه زیر می‌بینی پنج تا مسیر برای رفتن به بندرعباس با ماشین وجود داره:

مسیرهای دسترسی جاده‌ای به بندرعباس

مسیرهای دسترسی جاده‌ای به بندرعباس

۱- مسیر شمالی (مشکی) برای اومدن از شهرهای شمال و مرکز ایران مثل:

تهران، فاصله: حدود ۱۳۰۰ کیلومتر اکثر مسیر جاده اتوبان و دو مسیره‌ست

اصفهان: حدود ۹۵۰ کیلومتر (از این جاده) با عبور از شهر رضا، شهربابک.

یزد: ۶۶۰ کیلومتر

کرمان: حدود ۵۰۰ کیلومتر (از این جاده) و عبور از سیرجان

شیراز: حدود ۶۰۰ کیلومتر از مسیر صورتی و به مسیر مشکی تقریبا نصف مسیر اتوبانه

سیرجان: حدود ۳۱۰ کیلومتر

۲- مسیر غربی(سبز) برای اومدن از استانهای بوشهر و خوزستان

بوشهر: حدود ۷۳۰ کیلومتر با عبور از عسلویه، گاوبندی (پارسیان)، بندرلنگه، بندر کنگ، بندر خمیر

اهواز: حدود ۱۱۳۰ کیلومتر

بندرخمیر: حدود ۸۰ کیلومتر

بندرکنگ: حدود ۱۷۰ کیلومتر

بندرلنگه: حدود ۱۸۰ کیلومتر

بندر چارک (برای کیش): حدود ۲۶۰ کیلومتر

بندرآفتاب (برای کیش): حدود ۳۰۰ کیلومتر

۳- مسیر شمال غربی (قهوه‌ای) برای اومدن از شیراز

شیراز: حدود ۶۰۰ کیلومتر (از این جاده) و عبور از لار

اصفهان: حدود ۱۱۰۰ کیلومتر (از این جاده) با عبور از مسیر شیراز-لار

لار: حدود ۲۵۰ کیلومتر

 

۴- مسیر شرقی (بنفش) برای اومدن از شرق کشور و جنوب سیستان و بلوچستان

چابهار: حدود ۷۰۰ کیلومتر

بندر تنگ: حدود ۶۱۰ کیلومتر

جاسک: حدود ۳۵۰ کیلومتر

میناب: حدود ۹۵ کیلومتر (قبل و بعد از میناب پر از سرعت گیره)

 

۵- مسیر شمال شرقی (خاکستری) برای شرق کرمان و سیستان و بلوچستان

زاهدان: حدود ۷۵۰ کیلومتر از این جاده و مسیر بم- جیرفت – رودان

کرمان: حدود ۵۳۰ کیلومتر از این جاده و مسیر جیرفت-رودان

جیرفت: حدود ۳۰۰ کیلومتر از مسیر کهنوج-رودان

کهنوج: حدود ۲۱۵ کیلومتر از مسیر رودان

رودان: حدود ۹۵ کیلومتر

 

چی ببینم؟

تو وقت کمی که بندرعباس هستی و قبل از رفتن به اسکله برای قشم و هنگام یا هرمز، می‌تونی بسته به زمانی که داری چند جا رو هم تو بندر ببینی:

۱- بازار ماهی فروشی: یکی از محل‌های مورد علاقه من تو هر شهر بندری بازار ماهی فروشیه. بازار ماهی فروشی بندرعباس کنار اسکله صیادی پشت شهر و تو محله پشت شهر قرار داره. این بازار از دو بخش داخلی سرپوشیده و قسمت بیرونی تشکیل شده. بخش داخلی به اصطلاح تمیزتر و شکیل‌تره و قسمت بیرونی علاوه بر ارزون‌تر بودن نسبی، محصولات و ماهی‌هایی داره که داخل بازار پیدا نمی‌کنی به دلایلی!!!

۲- بُتِ گُرو (تلفظ: bote gowro) به بندری، به معنی بُت گَبرها. معبد هندوها (به فارسی): محل عبادت هندوهای مقیم بندرعباس که مجسمه‌ها و نمادهای خداهاشون رو موقع ترک بندرعباس با خودشون بردن و فقط ساختمونش مونده و یک بار هم به شکل بد سلیقه‌ای مثلا مرمت شده که طی همون عملیات بعضی از نقاشی‌های باقی مونده با گچ سفید شدن.

 

چی بخورم؟

غذاهای بندری

غذاهای بندری

انواع غذاهای دریایی با ماهی و میگو مثل ماهی سرخ شده و کبابی، قلیه ماهی/میگو، دوپیازه میگو و انواع موجودات دریایی دیگه و…

خیلی از غذاهای دریایی علاوه بر رستوران و به شکل خوراک، ساندویچش هم موجوده که ساندویچ فروشی خالو احمد کنار بازار ماهی فروش‌ها و ساندویچ فروشی جاشو داخل محله “پشت شهر”، کوچه پشت بیمارستان صاحب الزمان کیفیت خوبی دارن.