درباره علیکو

advertisement

۱۳ نکته که هر مسافری باید بدونه

هر چی بیشتر سفر می‌کنی تو یه روند تدریجی بر اساس تجربیات و اتفاقهایی که تو سفر میوفته چیزهای تازه‌ای یاد می‌گیری. دونستن بعضی نکته‌ها خیلی کمک می‌کنه مشکلات کمتری داشته باشی.

تجربه سفر به عراق

همیشه دوست دارم مراسم مختلفی که آدم‌های زیادی توش درگیرن رو ببینم. مخصوصا اگه چیزی باشه که تو فرهنگ مردمش ریشه دوونده و بخشی از آیین‌هاشون شده. چه سونگکران تایلند باشه، چه نوروز صیاد سلخ قشم باشه و چه تاسوعا عاشورا و اربعین شیعه‌ها.

راهنمای سفر به ماکو

ماکو، شهر سنگیِ تاریخی با مردم مهربون و مهمون نوازش، طبیعت بکر و دست نخورده‌اش و بناهایی از دوره‌های مختلف در طول تاریخ دروازه ایران به اروپا بوده. چند سالی هست ماکو منطقه آزاد شده و تو مسیر توسعه قرار گرفته. جایی که آذری و کرد با صلح و دوستی کنار هم زندگی ‌می‌کنن. تو قهوه‌خونه‌ها چایی دیرجوش و تازه دم می‌خورن و کنار رودخونه زنگمار می‌رن پیک نیک.

چرا نباید به ماکو رفت!؟

همیشه تو این بلاگ در مورد د سفر به یه مقصد خاص و جذابیت‌هاش گفتم ولی این دفعه می‌خوام از چندتا دلیل منطقی برای سفر نکردن به ماکو براتون بگم. اگه قصد سفر دارید حتما متن زیر رو بخون حتی اگه مقصدت مشخصه و قصد ماکو رفتن نداری. شاید آخرش نظرت عوض شد.

تو ماکو چی‌کار کنیم؟

ماکو شاید شهر کوچیکی به نظر بیاد ولی کارهای جالب زیادی وجود داره که می‌شه انجام داد. من با اینکه فقط سه روز تو منطقه بودم ولی کلی کار انجام دادم و خیلی از کارهای دیگه هم بود که به خاطر کمبود وقت بهشون نرسیدم. چندتا از کارهایی که می‌تونی تو ماکو انجام بدی رو اینجا لیست کردم.

۱۲ توصیه برای صرفه‌جویی تو سفر به بانکوک

یکی از شاخصه‌های تایلند هزینه پایین سفره. البته اگه براش آماده باشی و تو تله‌های توریستی نیوفتی. با پایین اومئن ارزش ریال ایرانی ضرورت صرفه جویی برای ما مسافرهای ایرانی بیشتر از قبل شده مخصوصا برای بکپکرها.

دنیا اونقدرا هم خطرناک نیست!

نترس و تنهایی سفر کن!
خونواده، جامعه، تنهایی، ترس از ناامنی…چند بار تا حالا پیش اومده که خواستید سفر کنید اما ترسیدید. اگه خیلی عمیق به این مسئله نگاه کنید، متوجه می‌شید که کجای کار می‌لنگه.

۱۱ کاری که باید تو بانکوک انجام داد

بانکوک از اون شهرهای زنده و شلوغِ افسانه‌ای‌یه. داستان خیلی از فیلم‌ها تو خیابون‌های پر ازدحام و کوچه‌های تنگ این شهر می‌گذره. شهری جمع اضداد؛ سنت و مدرنیته کنار هم؛ اون غذاهای عجیب و ارزون و توک توک‌هایی که بی‌ملاحظه جولون می‌دن.

راهنمای سفر به بانکوک

بانکوک یکی از مراکز اصلی تجمع کوله گردها. جایی که بکپکرهایی از اقصی نقاط دنیا رو می‌بینی که یا تازه اومدن یا دارن میرن سمت مقصد بعدی‌شون. محلی‌ها علاوه بر بانکوک، بهش می‌گن کرونگ تِپ که به معنی شهر فرشته‌هاست.

تایلند

  تایلند کشوری با صنعت گردشگری قوی و زیرساخت مناسب که سفر توش هم راحته هم ارزون. صنعت گردشگری تایلند تو سال ۲۰۱۶ با ۳۲ میلیون گردشگر رتبه نهم جهان رو کسب کرد. بر خلاف ذهنیت منفی و دید یک طرفه‌ای که بین جامعه و رسانه‌های ایرانی از این کشور جا افتاده و گفته می‌شه،...

چطوری تو سفر دوستدار طبیعت باشیم

اگه از هر کسی بپرسیم ترجیج می‌دی دوستدار طبیعت باشی یا دشمن طبیعت، احتمال خیلی زیاد جواب می‌ده دوستدار طبیعت. ولی اکثرا تصوری نداریم چطوری می‌شه کمتر به طبیعت آسیب رسوند و نهایت ایده ما از سازگاری با محیط زیست ریختن آشغال‌هامون تو سطل زباله‌ست.

۱۱ نوع اقامت ارزون تو سفر

محل اقامت ارزون برای مسافرها تقریبا همه جای دنیا پیدا میشه. فقط کافیه اول اون ذهنیتی که سفر رو (مخصوصا از نوع خارجی) به اقامت تو هتل‌های لوکس، ساحلی، تفریحی (Resort) آل این (All inclusive) و از این قبیل محدود می‌کنه کنار گذاشت.

هرمزگان و جزایر

دریا، شرجی و گرما، خرما و... اولین چیزهاییه که بعد از شنیدن هرمزگان و فکر سفر بهش به ذهن‌ میاد. هرمزگان شامل همه این‌ها و خیلی چیزهای بیشتریه؛ که وقتی بهش سفر می‌کنی حتما شگفت زده‌‌ات می‌کنه. هرمزگان محل تلاقی مسالمت آمیز و ترکیب نژادها و فرهنگ‌های متفاوته. این ترکیب...

چک لیست کیسه دارو و کمک‌های اولیه سفر

اینکه تو سفرکمک های اولیه داشته باشیم و چی بخوایم توش بذاریم بستگی زیادی به شخص و شرایطش داره. لیستی که پایین میبینید چیزایی که رفتم دونه ای از داروخونه گرفتم و توی یه کیسه جدا گذاشتم و بخشی از لوازم سفرمه. هر شخصی اگه بیماری یا ناراحتی خاصی داره باید دارو ملزوماتش رو هم اضافه کنه.

وسایل کوچیک ولی ضروری برای سفر

قبل از هر سفر همیشه این سوال که چی با خودمون ببریم فکرمون رو درگیر می کنه. دلمون می‌خواد هر چی جلوی چشم و به ذهن‌مون می‌آید بچپونیم تو کیف یا کوله. انگار مقصد بیابون خالیه و هیچ چی اونجا پیدا نمی شه.

چطوری تو سفر عکس‌های بهتری بگیریم؟ (بخش اول)

عکس گرفتن تو سفر مثل جمع کردن یادگاری و سوغاتی های سفره. تنها فرقش اینه که خودمون نقش مستقیم داریم توش و همینه که جالبش میکنه. پس چطوری عکسهایی بگیریم که هم جایی که رفتیم رو نشون بده و هم به ما یه ربطی پیدا کنه

بندرعباس مسیر دسترسی به همه چیز

بندرعباس مرکز استان هرمزگان، مهمترین و بزرگترین بندر تجاری، ماهیگیری و نظامی ایرانه. اسم این بندر بعد از پیروزی سپاه صفوی- انگلیسی به فرماندهی امام قلی خان اوندیلادزه بر نیروهای پرتغالی- هرمزی و از بین رفتن پادشاهی هرمز،…

راهنمای سفر به جزیره هرمز (هرموز)

هرمز… جزیره جادویی، جزیره رنگارنگ، نگین انگشتر عالم،… اینا فقط چند قلم از توصیف‌هایی‌یِه که از قدیم تا حالا واسه هرموز گفتن و می‌گن. جزیره‌ای که چند سالی هست بین طبیعت گردها، بک پکرها و مسافرها طرفدار پیدا کرده و هر سال مسافرهاش بیشتر از سال قبل می‌شه.

چطوری گذرنامه بگیریم؟

چند روز پیش می‌خواستم بلیط بازی‌های جام جهانی فوتبال روسیه رو بگیرم که متوجه شده پاسپورتم تا اون موقع اعتبار نداره و باید برم دنبال پاسپورت جدید.

البته خود پاسپورت تا چهار ماه بعد از جام جهانی منقضی نمی‌شه ولی برای ورود به تقریبا همه کشورهای دنیا، پاسپورت باید ۶ ماه بعد از تاریخ خروج از اون کشور هنوز اعتبار داشته باشه.